DF60F-3S-10.16C is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 409
Datasheet
Parametric Equivalent
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 136
Datasheet
In Stock: 93
In Stock: 0
3 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Black 0.400" (10.16mm)
DF60F-3S-10.16C
DF60F-3S-10.16C
DF60F-3S-10.16C
DigiKey Part Number
26-DF60F-3S-10.16C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF60F-3S-10.16C
Description
CONN RCPT HSG 3POS 10.16MM
Detailed Description
EDA/CAD Models
DF60F-3S-10.16C Models
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Packaging
Bag
Fastening Type
Latch Lock
Part Status
Active
Color
Black
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Positions
Note
Contacts Sold Separately
Pitch
0.400" (10.16mm)