DF60A-3S-10.16C(15)
DF60A-3S-10.16C(15)
DF60A-3S-10.16C(15)
DigiKey Part Number
26-DF60A-3S-10.16C(15)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF60A-3S-10.16C(15)
Description
CONN RCPT HSG 3POS 10.16MM
Customer Reference
Detailed Description
3 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Red 0.400" (10.16mm)
EDA/CAD Models
DF60A-3S-10.16C(15) Models
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Packaging
Bulk
Fastening Type
Latch Lock
Part Status
Obsolete
Color
Red
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Positions
Base Product Number
Pitch
0.400" (10.16mm)