DF40C-90DP-0.4V(51) | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DF40C-90DP-0.4V(51) |
Description | CONN PLUG 90POS SMD GOLD |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 90 Position Connector Plug, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | DF40C-90DP-0.4V(51) Models |
Category | Number of Rows 2 |
Manufacturer Hirose Electric Co Ltd | Mounting Type Surface Mount |
Series | Features Solder Retention |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Contact Finish Gold |
Part Status Active | Contact Finish Thickness 2.00µin (0.051µm) |
Connector Type Plug, Outer Shroud Contacts | Mated Stacking Heights 1.5mm, 2mm, 2.5mm, 3mm, 3.5mm, 4mm |
Number of Positions 90 | Height Above Board 0.045" (1.14mm) |
Pitch 0.016" (0.40mm) | Base Product Number |