DF40JC-90DS-0.4V(53)
DigiKey Part Number
H124607TR-ND - Tape & Reel (TR)
H124607CT-ND - Cut Tape (CT)
H124607DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF40JC-90DS-0.4V(53)
Description
CONN RCPT 90POS SMD GOLD
Detailed Description
90 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
DF40JC-90DS-0.4V(53) Models
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mated Stacking Heights
2mm
Height Above Board
0.057" (1.45mm)
Number of Positions
90
Base Product Number
Pitch
0.016" (0.40mm)