DF37NB-24DS-0.4V(75) is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 14 882
Datasheet
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 1 983
Datasheet
Parametric Equivalent
24 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
DF37NB-24DS-0.4V(75)
DigiKey Part Number
DF37NB-24DS-0.4V(75)-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF37NB-24DS-0.4V(75)
Description
CONN RCPT 24POS SMD GOLD
Detailed Description
EDA/CAD Models
DF37NB-24DS-0.4V(75) Models
Contact Finish Thickness
4.00µin (0.100µm)
Mated Stacking Heights
0.98mm
Number of Positions
24
Height Above Board
0.038" (0.97mm)
Pitch
0.016" (0.40mm)