DF37B-24DP-0.4V(74) is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 2 671
Datasheet
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 1 415
Datasheet
24 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
DF37B-24DP-0.4V(74)
DigiKey Part Number
DF37B-24DP-0.4V(74)-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF37B-24DP-0.4V(74)
Description
CONN HDR 24POS SMD GOLD
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
DF37B-24DP-0.4V(74) Models
Part Status
Last Time Buy
Contact Finish Thickness
4.00µin (0.100µm)
Mated Stacking Heights
0.98mm
Number of Positions
24
Height Above Board
0.030" (0.75mm)
Pitch
0.016" (0.40mm)