DF23C-12DS-0.5V(53)
DigiKey Part Number
26-DF23C-12DS-0.5V(53)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-DF23C-12DS-0.5V(53)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-DF23C-12DS-0.5V(53)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF23C-12DS-0.5V(53)
Description
CONN RCPT 12POS SMD GOLD
Detailed Description
12 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
DF23C-12DS-0.5V(53) Models
Category
Pitch
0.020" (0.50mm)
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Number of Rows
2
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Mated Stacking Heights
1.5mm
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Height Above Board
0.057" (1.45mm)