DF23C-12DP-0.5V(92) is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 0
Datasheet
Image for DF23C-12DP-0.5V(92) is not available
DF23C-12DP-0.5V(92)
DigiKey Part Number
26-DF23C-12DP-0.5V(92)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-DF23C-12DP-0.5V(92)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-DF23C-12DP-0.5V(92)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF23C-12DP-0.5V(92)
Description
CONN PLUG 12POS SMD GOLD
Detailed Description
12 Position Connector Plug, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
EDA/CAD Models
DF23C-12DP-0.5V(92) Models
Category
Pitch
0.020" (0.50mm)
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Number of Rows
2
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Mated Stacking Heights
1.5mm
Connector Type
Plug, Outer Shroud Contacts
Height Above Board
0.047" (1.20mm)