A3C-20DA-2DSA(71) is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Preci-Dip
In Stock: 0
Similar
Sullins Connector Solutions
In Stock: 0
Datasheet
Samtec Inc.
Datasheet
Samtec Inc.
In Stock: 12
20 Position Receptacle Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
A3C-20DA-2DSA-71
A3C-20DA-2DSA-71
A3C-20DA-2DSA(71)
DigiKey Part Number
H10899-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A3C-20DA-2DSA(71)
Description
CONN RCPT 20POS 0.079 GOLD PCB
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
A3C-20DA-2DSA(71) Models
Category
Contact Finish Thickness - Mating
8.00µin (0.203µm)
Mfr
Insulation Color
Black
Series
Insulation Height
0.165" (4.20mm)
Packaging
Tray
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Connector Type
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Contact Type
Female Socket
Contact Finish - Post
Tin
Style
Board to Board or Cable
Mated Stacking Heights
5.1mm, 6mm
Number of Positions
Current Rating (Amps)
1A
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
200VAC
Pitch - Mating
Applications
General Purpose, Telecommunications
Number of Rows
2
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)