Image for SMM-110-01-S-D-20 is not available
SMM-110-01-S-D-20
DigiKey Part Number
SMM-110-01-S-D-20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMM-110-01-S-D-20
Description
CONN RCPT 20POS 0.079 GOLD PCB
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Receptacle Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
EDA/CAD Models
SMM-110-01-S-D-20 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Finish - Mating
Series
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Packaging
Tube
Insulation Color
Black
Part Status
Active
Insulation Height
0.140" (3.56mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Style
Board to Board or Cable
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions Loaded
20
Current Rating (Amps)
3.2A per Contact
Pitch - Mating
Voltage Rating
350VAC
Number of Rows
2
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)