A3A-24DA-2SV(71) is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
3M
In Stock: 0
Datasheet
Similar
3M
In Stock: 0
Datasheet
Amphenol CS (FCI)
Amphenol CS (FCI)
Samtec Inc.
In Stock: 17
Samtec Inc.
24 Position Receptacle Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold
A3A-24DA-2SV(71)
DigiKey Part Number
H10979-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A3A-24DA-2SV(71)
Description
CONN RCPT 24POS 0.079 GOLD SMD
Detailed Description
EDA/CAD Models
A3A-24DA-2SV(71) Models
Insulation Height
0.165" (4.20mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Contact Finish - Post
Tin
Contact Type
Female Socket
Mated Stacking Heights
5.1mm, 6mm
Style
Board to Board or Cable
Current Rating (Amps)
1A
Voltage Rating
200VAC
Pitch - Mating
Applications
General Purpose, Telecommunications
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)