55510-024TRLF
DigiKey Part Number
55510-024TRLF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
55510-024TRLF
Description
CONN RCPT 24POS 0.079 GOLD SMD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24 Position Receptacle Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
55510-024TRLF Models
Packaging
Tape & Reel (TR)
Insulation Height
0.177" (4.50mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Board to Board
Features
Pick and Place
Number of Positions
Current Rating (Amps)
2A
Voltage Rating
200V
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)