SMCJ17AH is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Similar
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Bourns Inc.
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Bourns Inc.
Littelfuse Inc.
27.6V Clamp 54.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
High Power TVS Diodes
SMCJ17AH
DigiKey Part Number
283-SMCJ17AHTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ17AH
Description
TVS DIODE 17VWM 27.6VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
54.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Applications
Telecom
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Unidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
17V
Voltage - Breakdown (Min)
18.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
27.6V