1.5SMC20A-Q is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Datasheet
27.7V Clamp 54.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
DO-214AB
1.5SMC20A-Q
DigiKey Part Number
118-1.5SMC20A-QTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5SMC20A-Q
Description
TVS DIODE 17.1VWM 27.7V DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
1.5SMC20A-Q Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
54.9A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Tape & Reel (TR)
Applications
Telecom
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Unidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
17.1V
Voltage - Breakdown (Min)
19V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
27.7V