SMAJ170AH is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
Littelfuse Inc.
275V Clamp 1.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMA
High Power TVS Diodes
SMAJ170AH
DigiKey Part Number
283-SMAJ170AHTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ170AH
Description
TVS DIODE 170VWM 275VC SMA
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
1.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Applications
Telecom
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Unidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
170V
Voltage - Breakdown (Min)
189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
275V