SZ1SMA170AT3G
DigiKey Part Number
18-SZ1SMA170AT3GTR-ND - Tape & Reel (TR)
18-SZ1SMA170AT3GCT-ND - Cut Tape (CT)
18-SZ1SMA170AT3GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SZ1SMA170AT3G
Description
TVS DIODE 170VWM 275VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
275V Clamp 1.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Power - Peak Pulse
400W
Mfr
Power Line Protection
No
Series
Capacitance @ Frequency
112pF @ 1MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
170V
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Breakdown (Min)
189V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
275V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
1.5A