Image for DUNBAR-1635F-1/2IN-BLACK-200FT is not available
DUNBAR-1635F-1/2IN-BLACK-200FT
DigiKey Part Number
4836-DUNBAR-1635F-1/2IN-BLACK-200FT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DUNBAR-1635F-1/2IN-BLACK-200FT
Description
HEATSHRINK 1/2" X 200' BLACK
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.500" (12.70mm) 2 to 1 Black 200.0' (61.0m)
Category
Recovered Wall Thickness
0.022" (0.56mm)
Packaging
Spool
Features
Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Flame Retardant, Oil Resistant, Strain Resistant
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Shrinkage Ratio
Shrink Temperature
90°C
Length
200.0' (61.0m)
Inner Diameter - Supplied
0.500" (12.70mm)
Inner Diameter - Recovered
0.250" (6.35mm)