Image for DUNBAR-1635F-1/16IN-BLACK-500FT is not available
DUNBAR-1635F-1/16IN-BLACK-500FT
DigiKey Part Number
4836-DUNBAR-1635F-1/16IN-BLACK-500FT-ND
4836-DUNBAR-1635F-1/16IN-BLACK-500FT-DS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Description
HEAT SHRINK TUBING, FLEXIBLE 2:1
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.063" (1.60mm) 2 to 1 Black 500.0' (152.4m)
Category
Recovered Wall Thickness
0.014" (0.36mm)
Mfr
Material
Packaging
Spool
Digi-Spool®, Continuous Spool
Features
Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Flame Retardant, Oil Resistant, Strain Resistant
Part Status
Active
Color
Type
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Shrinkage Ratio
Shrink Temperature
90°C
Length
500.0' (152.4m)
Shelf Life
120 Months
Inner Diameter - Supplied
0.063" (1.60mm)
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Inner Diameter - Recovered
0.031" (0.79mm)