18VRGT324S504NA3
DigiKey Part Number
119-18VRGT324S504NA3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
18VRGT324S504NA3
Description
POT 500K OHM 1/20W LOGARITHMIC
Detailed Description
500k Ohm 1 Gang Logarithmic Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns 0.05W, 1/20W Solder Lug
Actuator Type
Slotted
Actuator Length
0.750" (19.05mm)
Tolerance
±20%
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Power (Watts)
0.05W, 1/20W
Size - Body
Round - 0.661" Dia (16.80mm)