18VRGT324K504NA3
DigiKey Part Number
119-18VRGT324K504NA3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
18VRGT324K504NA3
Description
POT 500K OHM 1/20W LOGARITHMIC
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
500k Ohm 1 Gang Logarithmic Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns 0.05W, 1/20W Solder Lug
Category
Number of Gangs
1
Manufacturer
CTS Electrocomponents
Adjustment Type
User Defined
Series
Rotation
300°
Packaging
Tray
Termination Style
Solder Lug
Part Status
Active
Actuator Type
Knurled
Resistance (Ohms)
500k
Actuator Length
0.750" (19.05mm)
Tolerance
±20%
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Power (Watts)
0.05W, 1/20W
Bushing Thread
3/8-32
Built in Switch
Push-Pull, DPDT
Mounting Type
Panel Mount
Number of Turns
1.0
Size - Body
Round - 0.661" Dia (16.80mm)