J123F1C24VDC.36
DigiKey Part Number
2449-J123F1C24VDC.36-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
J123F1C24VDC.36
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 24V
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 24VDC Coil Through Hole
EDA/CAD Models
J123F1C24VDC.36 Models
Must Operate Voltage
18 VDC
Must Release Voltage
2.4 VDC
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Rating (Current)
20 A
Switching Voltage
380VAC, 110VDC - Max
Load - Max Switching
7600VA, 2200W
Relay Type
Coil Current
15 mA
Coil Resistance
1.6 kOhms