J123F1C12VDC.36
DigiKey Part Number
2449-J123F1C12VDC.36-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
J123F1C12VDC.36
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 12V
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 12VDC Coil Through Hole
EDA/CAD Models
J123F1C12VDC.36 Models
Must Operate Voltage
9 VDC
Must Release Voltage
1.2 VDC
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Rating (Current)
20 A
Switching Voltage
380VAC, 110VDC - Max
Load - Max Switching
7600VA, 2200W
Relay Type
Coil Current
30 mA
Coil Resistance
400 Ohms