GML21X5R106K6R3NT
DigiKey Part Number
4713-GML21X5R106K6R3NTTR-ND - Tape & Reel (TR)
4713-GML21X5R106K6R3NTCT-ND - Cut Tape (CT)
4713-GML21X5R106K6R3NTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GML21X5R106K6R3NT
Description
CAP0805 X5R 10UF 10% 6.3V LP
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF ±10% 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Features
Low Profile
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.037" (0.95mm)