531102B02500G
531102B02500G
531102B02500G
DigiKey Part Number
HS352-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
531102B02500G
Description
HEATSINK TO-220 W/PINS 1.5"TALL
Customer Reference
Detailed Description
Heat Sink TO-220 Aluminum 7.0W @ 70°C Board Level, Vertical
Category
Width
1.375" (34.93mm)
Mfr
Fin Height
0.500" (12.70mm)
Packaging
Bulk
Power Dissipation @ Temperature Rise
7.0W @ 70°C
Part Status
Active
Thermal Resistance @ Forced Air Flow
3.00°C/W @ 500 LFM
Type
Board Level, Vertical
Thermal Resistance @ Natural
10.40°C/W
Package Cooled
Material
Attachment Method
Bolt On and PC Pin
Material Finish
Black Anodized
Shape
Rectangular, Fins
Base Product Number
Length
1.500" (38.10mm)