PTD901-2015K-B102
DigiKey Part Number
PTD901-2015K-B102-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTD901-2015K-B102
Description
POT 1K OHM 1/20W CARBON LINEAR
Detailed Description
1k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Carbon 0.05W, 1/20W PC Pins, Board Locks
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PTD901-2015K-B102 Models
Resistance (Ohms)
1k
Actuator Length
0.591" (15.00mm)
Tolerance
±20%
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Power (Watts)
0.05W, 1/20W
Size - Body
Rectangular - 0.445" x 0.374" Face (11.30mm x 9.50mm)