PTD901-2015K-A102
PTD901-2015K-A102
DigiKey Part Number
PTD901-2015K-A102-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTD901-2015K-A102
Description
POT 1K OHM 1/40W CARBON LOG
Detailed Description
1k Ohm 1 Gang Logarithmic Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Carbon 0.025W, 1/40W PC Pins, Board Locks
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PTD901-2015K-A102 Models
Actuator Type
Knurled and Slotted
Resistance (Ohms)
1k
Actuator Length
0.591" (15.00mm)
Tolerance
±20%
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Power (Watts)
0.025W, 1/40W
Built in Switch
None
Size - Body
Rectangular - 0.445" x 0.374" Face (11.30mm x 9.50mm)