MF-RX050/72-AP is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 574
Datasheet
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
Littelfuse Inc.
Littelfuse Inc.
Polymeric PTC Resettable Fuse 72V 500 mA Ih Through Hole Radial, Disc
Basics of NTC and PTC Thermistors - Another Teaching Moment
MF-RX050/72-AP
DigiKey Part Number
MF-RX050/72-APCT-ND - Cut Tape (CT)
MF-RX050/72-APTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF-RX050/72-AP
Description
PTC RESET FUSE 72V 500MA RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MF-RX050/72-AP Models
Category
Resistance - Initial (Ri) (Min)
410 mOhms
Manufacturer
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
1.17 Ohms
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial, Disc
Type
Polymeric
Size / Dimension
0.311" Dia x 0.122" T (7.90mm x 3.10mm)
Voltage - Max
72V
Height - Seated (Max)
0.539" (13.70mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
500 mA
Lead Spacing
0.201" (5.10mm)
Current - Trip (It)
1 A
Approval Agency
cURus, TUV
Current - Max
40 A