MF-RX050/72-2-17 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 574
Datasheet
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
Littelfuse Inc.
Littelfuse Inc.
Polymeric PTC Resettable Fuse 72V 500 mA Ih Through Hole Radial, Disc
MF-RX050/72-2-17
DigiKey Part Number
118-MF-RX050/72-2-17TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF-RX050/72-2-17
Description
PTC RESETTABLE 0.5A 72V RADIAL L
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Resistance - Initial (Ri) (Min)
410 mOhms
Manufacturer
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
1.17 Ohms
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q200
Type
Polymeric
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Max
72V
Package / Case
Radial, Disc
Current - Hold (Ih) (Max)
500 mA
Size / Dimension
0.311" Dia x 0.122" T (7.90mm x 3.10mm)
Current - Trip (It)
1 A
Height - Seated (Max)
0.539" (13.70mm)
Current - Max
40 A
Lead Spacing
0.201" (5.10mm)