FW10A5R10JA
DigiKey Part Number
118-FW10A5R10JATR-ND - Tape & Reel (TR)
118-FW10A5R10JACT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FW10A5R10JA
Description
RES 5.1 OHM 5% 1W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5.1 Ohms ±5% 1W Through Hole Resistor Axial Fusible, Safety Wirewound
Category
Features
Fusible, Safety
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.217" Dia x 0.472" L (5.50mm x 12.00mm)