SDM65-24-UD-P6
DigiKey Part Number
179-SDM65-24-UD-P6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDM65-24-UD-P6
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 65W
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24V 65 W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SDM65-24-UD-P6 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Polarization
Positive Center
Manufacturer
Bel Power Solutions
Applications
Medical
Series
Efficiency
Level VI
Packaging
Box
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Part Status
Active
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Region Utilized
International
Cord Length
59" (1.50m)
Form
Desktop (Class II)
Input Connector
IEC 320-C8
Input Type
Cord (Sold Separately)
Size / Dimension
4.69" L x 2.36" W x 1.42" H (119.0mm x 60.0mm x 36.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CUL, PSE, TUV, UKCA, UL
Voltage - Output
24V
Standard Number
C22.2 No. 60601-1; 55011 Class B; 60601-1; 61000-3-2; 61000-3-3
Current - Output (Max)
2.71A
Weight
0.684 lb (310.26 g)
Power (Watts)
65 W
Base Product Number
No Load Power Consumption
210mW (Max)