L6R90DM-240
DigiKey Part Number
364-1633-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L6R90DM-240
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 90W
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24V 90 W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
No Load Power Consumption
150mW (Max)
Manufacturer
Tri-Mag, LLC
Polarization
Positive Center
Series
Applications
Medical
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Form
Desktop (Class II)
Cord Length
59" (1.50m)
Input Connector
IEC 320-C8
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
5.94" L x 2.52" W x 1.38" H (150.9mm x 64.0mm x 35.1mm)
Voltage - Output
24V
Approval Agency
CE, cULus, EN, FCC, TUV
Current - Output (Max)
3.75A
Standard Number
Power (Watts)
90 W