PDQE15-Q48-S12-U
DigiKey Part Number
179-PDQE15-Q48-S12-U-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PDQE15-Q48-S12-U
Description
DC/DC CONVERTER 12V 15W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed DC DC Converter 1 Output 12V 1.25A 75V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PDQE15-Q48-S12-U Models
Category
Current - Output (Max)
1.25A
Manufacturer
Bel Power Solutions
Power (Watts)
15W
Series
Voltage - Isolation
1.5 kV
Packaging
Tray
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Not For New Designs
Efficiency
91%
Type
Enclosed
Operating Temperature
-40°C ~ 95°C (With Derating)
Voltage - Input (Min)
18V
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Max)
75V
Size / Dimension
2.17" L x 2.06" W x 0.75" H (55.0mm x 52.3mm x 19.0mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE
Voltage - Output 1
12V