J104D2C12VDC.20S
DigiKey Part Number
2449-J104D2C12VDC.20S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
J104D2C12VDC.20S
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) Through Hole
EDA/CAD Models
J104D2C12VDC.20S Models
Manufacturer
CIT Relay and Switch
Must Operate Voltage
9 VDC
Must Release Voltage
1.2 VDC
Operate Time
6 ms
Mounting Type
Through Hole
Release Time
4 ms
Coil Voltage
12VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
2 A
Switching Voltage
250VAC, 100VDC - Max
Relay Type
General Purpose
Load - Max Switching
500VA, 200W
Coil Resistance
720 Ohms
Coil Current
16.7 mA