0679L1250-05 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 918
Datasheet
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Bel Fuse Inc.
In Stock: 1 441
1.25 A 125 V 125 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 2-SMD, Square End Block
0679L1250-05
DigiKey Part Number
5923-0679L1250-05TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0679L1250-05
Description
FUSE BRD MT 1.25A 125VAC/VDC SMD
Detailed Description
EDA/CAD Models
0679L1250-05 Models
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A AC, 300A DC
Melting I²t
0.22
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.240" L x 0.100" W x 0.110" H (6.10mm x 2.54mm x 2.79mm)
Voltage Rating - AC
125 V
DC Cold Resistance
0.072 Ohms