04761.25MR
DigiKey Part Number
F6656TR-ND - Tape & Reel (TR)
F6656CT-ND - Cut Tape (CT)
F6656DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
04761.25MR
Description
FUSE BRD MNT 1.25A 250VAC 125VDC
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.25 A 250 V 125 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 2-SMD, Square End Block
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
04761.25MR Models
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Response Time
Fast Blow
Series
Package / Case
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Breaking Capacity @ Rated Voltage
100A AC, 300A DC
Part Status
Active
Melting I²t
0.276
Mounting Type
Surface Mount
Approval Agency
cURus
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.240" L x 0.106" W x 0.106" H (6.10mm x 2.69mm x 2.69mm)
Voltage Rating - AC
250 V
DC Cold Resistance
0.122 Ohms