0652C9100-11
DigiKey Part Number
5923-0652C9100-11-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0652C9100-11
Description
FUSE GLASS 10A 250VAC 5X20MM
Detailed Description
10 A 250 V Fuse Cartridge, Glass Requires Holder 5mm x 20mm
Breaking Capacity @ Rated Voltage
100A
Packaging
Bulk
Melting I²t
534.29
Part Status
Active
Approval Agency
CE, cULus, UKCA
Mounting Type
Requires Holder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.197" Dia x 0.787" L (5.00mm x 20.00mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.005 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V