0652C5000-11
DigiKey Part Number
5923-0652RC000-11-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0652C5000-11
Description
GLASS TUBE FUSE, 5X20 MM SIZE, S
Detailed Description
5 A 250 V Fuse Cartridge, Glass Requires Holder 5mm x 20mm
Voltage Rating - AC
250 V
Breaking Capacity @ Rated Voltage
100A
Size / Dimension
0.197" Dia x 0.787" L (5.00mm x 20.00mm)