LY E67B-T2V1-26-1-50-R18-Z is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
ams-OSRAM USA INC.
In Stock: 28 486
Datasheet
Yellow 587nm LED Indication - Discrete 2.2V 4-PLCC
LY E67B-T2V1-26-1-50-R18-Z
DigiKey Part Number
475-LYE67B-T2V1-26-1-50-R18-ZTR-ND - Tape & Reel (TR)
475-LYE67B-T2V1-26-1-50-R18-ZCT-ND - Cut Tape (CT)
475-LYE67B-T2V1-26-1-50-R18-ZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LY E67B-T2V1-26-1-50-R18-Z
Description
LED YELLOW CLEAR 4PLCC SMD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.2V
Mfr
Current - Test
50mA
Series
Viewing Angle
120°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Wavelength - Dominant
Color
Wavelength - Peak
594nm
Configuration
Standard
Package / Case
4-PLCC
Lens Color
Colorless
Supplier Device Package
Lens Transparency
Clear
Size / Dimension
3.20mm L x 2.80mm W
Millicandela Rating
Height (Max)
2.10mm
Lens Style
Round with Flat Top
Base Product Number
Lens Size
2.40mm Dia