GR VJLPL1.F3-HSHU-R2R3-1-350-R18
DigiKey Part Number
475-GRVJLPL1.F3-HSHU-R2R3-1-350-R18TR-ND - Tape & Reel (TR)
475-GRVJLPL1.F3-HSHU-R2R3-1-350-R18CT-ND - Cut Tape (CT)
475-GRVJLPL1.F3-HSHU-R2R3-1-350-R18DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Description
LED OSLON PURE 1414 RED
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting Color OSLON® Pure 1414 0505 (1313 Metric)
Category
Luminous Flux @ Current/Temperature
40lm (Typ)
Mfr
Temperature - Test
25°C
Series
Viewing Angle
120°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
0505 (1313 Metric)
Current - Test
350mA
Size / Dimension
0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.93V
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)
Lumens/Watt @ Current - Test
39 lm/W
Thermal Resistance of Package
7.5°C/W
Current - Max
1A