SCE2-B-L1K07-14PN
SCE2-B-L1K07-14PN
SCE2-B-L1K07-14PN
DigiKey Part Number
623-SCE2-B-L1K07-14PN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SCE2-B-L1K07-14PN
Description
CONN RCPT MALE 14P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
14 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup
Category
Shell Finish
Black
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Black
Packaging
Bag
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Part Status
Active
Features
Backshell, Coupling Nut
Connector Type
Shielding
Number of Positions
14
Current Rating (Amps)
1.5A, 3A, 7.5A
Shell Size - Insert
7-14
Voltage Rating
400VAC
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C