SCE2-B-76A07-14SN-001
DigiKey Part Number
623-SCE2-B-76A07-14SN-001-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SCE2-B-76A07-14SN-001
Description
CONN PLUG FMALE 14POS GOLD SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
14 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder
Category
Shell Material
Brass
Mfr
Shell Finish
Black
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Bag
Color
Black
Part Status
Active
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Connector Type
Shielding
Number of Positions
14
Current Rating (Amps)
1.5A, 3A, 7.5A
Shell Size - Insert
7-14
Voltage Rating
400VAC
Mounting Type
Panel Mount, Through Hole
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C