HM2R79PA5108N9LF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 609-HM2R79PA5108N9LF-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | HM2R79PA5108N9LF |
Description | HM2 RAR CNR B8 1CODING |
Manufacturer Standard Lead Time | 11 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 40 Position Receptacle, Female Sockets Connector 0.079" (2.00mm) Board Edge, Through Hole, Right Angle |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | HM2R79PA5108N9LF Models |
Category | Pitch 0.079" (2.00mm) |
Manufacturer Amphenol ICC (FCI) | Number of Rows 5 |
Series | Mounting Type Board Edge, Through Hole, Right Angle |
Packaging Tray | Termination Press-Fit |
Part Status Active | Contact Finish Gold |
Connector Type Receptacle, Female Sockets | Current Rating (Amps) 1.5 A |
Connector Style B 8 | Voltage Rating 750Vrms |
Number of Positions 40 | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |