HFW22R-1STE1LF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 0
Datasheet
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 1 266
Datasheet
Similar
Hirose Electric Co Ltd
22 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.039" (1.00mm) Surface Mount, Right Angle
HFW22R-1STE1LF
DigiKey Part Number
609-1804-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HFW22R-1STE1LF
Description
CONN FFC FPC BOTTOM 22POS 1MM RA
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
HFW22R-1STE1LF Models
Category
Height Above Board
0.075" (1.90mm)
Cable End Type
Straight or Tapered
Part Status
Obsolete
Housing Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T, Glass Filled
Voltage Rating
100V
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Connector/Contact Type
Contacts, Bottom
Number of Positions
22
Current Rating (Amps)
1A
Pitch
0.039" (1.00mm)
FFC, FCB Thickness
0.30mm