FH12-22S-1SH(55)
DigiKey Part Number
HFB122TR-ND - Tape & Reel (TR)
HFB122CT-ND - Cut Tape (CT)
HFB122DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH12-22S-1SH(55)
Description
CONN FFC FPC BOTTOM 22POS 1MM RA
Detailed Description
22 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.039" (1.00mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
FH12-22S-1SH(55) Models
Features
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating
50V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Positions
22
Pitch
0.039" (1.00mm)
Current Rating (Amps)
0.5A
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Height Above Board
0.079" (2.00mm)