DDO50S565MTLF
DigiKey Part Number
5831-DDO50S565MTLF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DDO50S565MTLF
Description
CONN D-SUB RCPT 50POS R/A SOLDER
Customer Reference
Detailed Description
50 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Termination
Solder
Mfr
Primary Material
Metal
Series
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Packaging
Bulk
Contact Finish
Gold, GXT™
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Connector Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps)
5A
Number of Positions
Backset Spacing
0.409" (10.40mm)
Number of Rows
3
Features
Mounting Brackets
Mounting Type
Voltage Rating
300V
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D)
Dielectric Material
Thermoplastic
Contact Type
Signal
Contact Material
Copper Alloy
Flange Feature
Housing/Shell (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C