DD50P564GTXLF
DigiKey Part Number
DD50P564GTXLF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DD50P564GTXLF
Description
CONN D-SUB PLUG 50POS R/A SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
DD50P564GTXLF Models
Packaging
Bulk
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Connector Type
Plug, Male Pins
Backset Spacing
0.409" (10.40mm)
Number of Positions
Features
Board Lock, Grounding Indents
Voltage Rating
300V
Copper Alloy
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C