DD50P565MTXLF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Amphenol CS (Commercial Products)
In Stock: 0
Datasheet
50 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
DD50P565MTXLF
DigiKey Part Number
DD50P565MTXLF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DD50P565MTXLF
Description
CONN D-SUB PLUG 50POS R/A SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
DD50P565MTXLF Models
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Connector Type
Plug, Male Pins
Backset Spacing
0.409" (10.40mm)
Number of Positions
Features
Grounding Indents, Mounting Brackets
Voltage Rating
300V
Copper Alloy
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C