98414-G06-50LF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 609-2584-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 98414-G06-50LF |
Description | CONN HEADER VERT 50POS 2MM |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Connector Header Through Hole 50 position 0.079" (2.00mm) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 98414-G06-50LF Models |
Category | Contact Length - Mating 0.157" (4.00mm) |
Mfr | Contact Length - Post 0.098" (2.50mm) |
Series | Insulation Height 0.232" (5.90mm) |
Packaging Bulk | Contact Shape Square |
Part Status Active | Contact Finish - Mating Gold, GXT™ |
Connector Type | Contact Finish Thickness - Mating 30.0µin (0.76µm) |
Style | Current Rating (Amps) 2A (AC/DC) |
Shrouding Shrouded - 4 Wall | Voltage Rating 200V (AC/DC) |