L77HDB44SVFM
DigiKey Part Number
L77HDB44SVFM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L77HDB44SVFM
Description
CONN D-SUB HD RCPT 44P SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
44 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Termination
Solder Cup
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
3A
Voltage Rating
250V
Dielectric Material
Thermoplastic, Glass Filled
Mounting Type
Contact Material
Phosphor Bronze
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B) High Density
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C