L717HDBG44PC309 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
NorComp Inc.
In Stock: 91
Datasheet
Similar
NorComp Inc.
In Stock: 27
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 0
44 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
L717HDBG44PC309
Modern Tv 3d Sync Streamline Icon: https://streamlinehq.commodern-tv-3d-sync
L717HDBG44PC309
DigiKey Part Number
L717HDBG44PC309-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L717HDBG44PC309
Description
CONN D-SUB HD PLG 44POS SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
L717HDBG44PC309 Models
Category
Termination
Solder Cup
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
3A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Grounding Indents
Number of Positions
Voltage Rating
250V
Number of Rows
3
Contact Form
Stamped
Mounting Type
Dielectric Material
Thermoplastic, Glass Filled
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B) High Density
Contact Material
Brass
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C